Запобігання корупції
* * *
Повідомлення про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції", про вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень працівниками районної державної (військової) адміністрації можна надіслати:
Спеціальна телефонна лінія: (03732) 50-70-25
Електронна пошта: [email protected]
Поштова адреса: 58001, Чернівецька область, місто Чернівці, вул. Кирила Стеценка, 3.
У разі направлення повідомлення поштою, на конверті робиться позначка «Про корупцію».
Небажання заявника надати інформацію про себе не є підставою для відмови в прийнятті його повідомлення.
Анонімне повідомлення про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» підлягає розгляду, якщо наведена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені, підлягає перевірці у термін не більше п’ятнадцяти днів від дня його отримання та може бути продовжено термін розгляду повідомлення до 30 днів від дня його отримання.
Зв’язок та розгляд повідомлень про корупцію в районній державній (військовій) адміністрації здійснюється безпосередньо уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції апарату районної державної (військової) адміністрації.
Режим роботи спеціальної телефонної лінії:
понеділок – четвер: з 8 год до 17 год., п’ятниця: з 8 год. до 15 год. 45 хв.
З щоденною перервою з 12 год. до 12 год. 45 хв.
Спеціально уповноважений суб’єкт у сфері протидії корупції:
Національне агентство з питань запобігання корупції
Поштова адреса: 01103, м. Київ, бул. Дружби народів, 28
Електронна пошта:[email protected]
* * *
ЗВЕРТАЄМО ВАШУ УВАГУ!
20 травня 2022 року набрав чинності прийнятий Верховною Радою України Закон України від 12 травня 2022 року № 2259-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану», яким внесено зміни до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Так, змінами до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (далі — Закон) передбачено, що у період дії воєнного стану сільський, селищний, міський голова може призначати осіб на посади та звільняти з посад в органах місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного органу місцевого самоврядування, у порядку, визначеному частинами п’ятою, шостою статті 10 цього Закону.
Частинами п’ятою — восьмою статті 10 Закону, яку викладено в новій редакції, зокрема встановлено, що у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб’єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов’язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, призначені відповідно до абзацу першого цієї частини, не можуть бути переведені на інші посади державної служби або посади в органах місцевого самоврядування.
Особа, яка претендує на зайняття політичної посади, посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівника cyб’єкта господарювання державного сектору економіки, посади керівника комунального підприємства, установи, організації, у період дії воєнного стану не подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену Законом України «Про запобігання корупції», та документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Водночас, протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, особи, призначені у період дії воєнного стану, у разі якщо такі документи не були подані ними раніше, подають:
1.Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену Законом України «Про запобігання корупції»;
2.Документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Спеціальна перевірка, передбачена Законом України "Про запобігання корупції", стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища та посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством з питань запобігання корупції, а також перевірка, передбачена Законом України "Про очищення влади", стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації), під час дії воєнного стану не проводяться.
Організація проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", а також перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", стосовно осіб, призначених у період дії воєнного стану, здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку звільнення такої особи до дня припинення чи скасування воєнного стану a6o закінчення проведення зазначених перевірок під час дії воєнного стану.
Після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців з дня його припинення чи скасування, на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників cyб’єктів господарювання державного сектору економіки, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, на які особи призначені відповідно до абзацу першого частини п’ятої цієї статті, оголошується конкурс. Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено відповідно до абзацу першого частини п’ятої цієї статті, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Крім того звертаємо увагу, що частиною десятою нової редакції статті 10 Закону встановлено, що особи, звільнені з посад державної служби та служби в органах місцевого самоврядування у період дії воєнного стану, протягом одного року після припинення чи скасування воєнного стану можуть бути прийняті на рівнозначні або нижчі посади державної служби та служби в органах місцевого самоврядування без проведення конкурсу.
Положення абзацу першого цієї частини не поширюються на державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, призначених відповідно до частини п’ятої цієї статті.
Зазначену інформацію просимо взяти до відома!
* * *
* * *
З 01 січня 2022 року розпочалася кампанія подання щорічних декларацій за 2021 рік особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка триватиме до 31 березня 2022 року.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі — Закон) передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі — НАЗК)декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі — декларація), за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Така декларація охоплює період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року включно.
Декларацію повинні подати всі працівники райдержадміністрації, які уповноважені на виконання функцій держави, крім:
-
керівника патронатної служби;
-
радників, які входять до патронатної служби;
-
водіїв;
-
діловодів.
Якщо після подання щорічної декларації у Вас виникла необхідність виправлення інформації, зазначеної в декларації, то для цього не потрібно звертатися до НАЗК. Слід натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є активною упродовж відповідного строку в персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування у полі поданої декларації. Виправлену декларацію можна подати упродовж 7 днів після подання декларації, але не більше 3 разів (ч. 4 ст. 45 Закону).
Перевірка факту подання декларацій та повідомлення НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції (далі — уповноважена особа), тобто на головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції.
Якщо за результатами контролю буде виявлено факти неподання або несвоєчасного подання декларацій, уповноважена особа повідомляє керівника та НАЗК.
За додатковими роз’ясненнями та запитаннями, які виникають у процесі декларування звертайтесь на e-mail: [email protected]
* * *
Пам’ятка
щодо декларування у 2022 році коштів, отриманих
в рамках Програми «єПідтримка»
Програма «єПідтримка» передбачає можливість отримання особами, які пройшли повний курс вакцинації від гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Соv-2, 1000 грн. на придбання у безготівковій формі послуг виключно у сферах культури, фізичної культури і спорту, здійснення внутрішніх пасажирських перевезень залізничним та авіаційним транспортом, а також для придбання книжок. При цьому перерахунок таких коштів зі спеціального поточного рахунка на інші рахунки, зняття готівки зі спеціального поточного рахунка забороняється. У разі невикористання (використання не в повному обсязі) протягом чотирьох місяців з дати зарахування допомоги невикористані кошти повертаються до загального фонду державного бюджету відповідно до Порядку надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року № 1272.
Соціальні виплати вважаються доходом і відображаються в декларації лише в разі їх монетизації.
Оскільки кошти, отримані в рамках Програми «єПідтримка», надаються виключно в безготівковій формі, зараховуються на спеціальний рахунок, не підлягають оподаткуванню, а в разі невикористання (використання не в повному обсязі) протягом визначеного строку повертатимуться до державного бюджету, такі кошти не є доходом для цілей декларування та їх не потрібно вказувати в жодному типі декларації (щорічній, при звільненні, кандидата на посаду).
Відкритий поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги в рамках Програми «єПідтримка» закривається банком (без заяви отримувача допомоги) через 4 місяці з дня зарахування допомоги, незалежно від факту її використання (п. 8 Порядку надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», п. 9 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1272).
Таким чином, якщо такий рахунок буде відкрито протягом не менше половини днів протягом звітного періоду (для декларації перед звільненням) або станом на кінець звітного періоду (для декларацій всіх видів), зазначений рахунок та відомості про фінансову установу в якій він відкритий, підлягають декларуванню в розділі 12.1.«Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно» декларації.
Приклад 1.
Суб’єкт декларування відкрив рахунок та отримав кошти за Програмою «єПідтримка» 29 грудня 2021 року.
Зазначений суб’єкт зобов’язаний у щорічній декларації за 2021 рік вказати номер рахунку та назву фінансової установи, в якій такий рахунок відкритий. Водночас, кошти, отримані в рамках Програми «єПідтримка», вказувати в декларації не потрібно.
Приклад 2.
Суб’єкт декларування відкрив рахунок та отримав кошти за Програмою «єПідтримка» 29 грудня 2021 року.
Зазначений суб’єкт звільняється з посади державної служби 15 травня 2022 року. Таким чином, він зобов’язаний у декларації при звільненні (за період з 01 січня по 15 травня 2022 року) вказати номер рахунку та назву фінансової установи, в якій такий рахунок відкритий, оскільки він користувався рахунком більше половини звітного періоду. Кошти, отримані в рамках Програми «єПідтримка», вказувати в декларації не потрібно.
Приклад З.
Суб’єкт декларування відкрив рахунок та отримав кошти за Програмою «єПідтримка» 29 грудня 2021 року.
Зазначений суб’єкт звільняється з посади державної служби 15 вересня 2022 року. Таким чином, у цієї особи не виникає обов’язку вказувати у декларації при звільненні (за період з 01 січня по 15 вересня 2022 року) ні кошти, ні рахунок, відкритий в рамках Програми «єПідтримка», оскільки особа користувалася цим рахунком менше половини звітного періоду.