Чернівецька районна військова адміністрація
Чернівецька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Чернівецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує:

Дата: 10.04.2025 16:08
Кількість переглядів: 24

Фото без описуЯщур (Foot and mouth disease (FMD)) – важке, висококонтагіозне вірусне захворювання тварин, яке має значний економічний вплив. Хвороба вражає велику рогату худобу, свиней, овець, кіз та інших парнокопитних жуйних. На ящур може хворіти й людина.
Це транскордонна хвороба тварин з високою ймовірністю занесення на території сусідніх країн, яка глибоко впливає на продуктивність тваринництва та порушує регіональну та міжнародну торгівлю тваринами та продуктами тваринництва.
Ящур викликається афтовірусом родини Picornaviridae та реєструється у багатьох країнах світу. Всього налічується 7 імунологічно відмінних серотипів: А,О,С, SAT1, SAT2, SAT3, Asia1, які разом налічують більше 60 штамів. Імунітет до одного серотипу не захищає тварину від інших серотипів.

Шляхи передачі ящуру:

– прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми – за 4 дні до появи клінічних ознак;

– контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;

– забруднений одяг, взуття, обладнання, транспортні засоби для перевезення тварин та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);

– може передаватись повітря-крапельним шляхом за низької температури та високої вологості.

Захворення характеризується лихоманкою та виразками у вигляді пухирів (афт), ерозій в ротовій порожнині, на язиці, губах, вимені та кінцівках. Також у тварин з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.

Ящур є першою хворобою, для якої Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (World Organisation for Animal Health – WOAH) створила офіційний список вільних від хвороби країн, які можуть бути офіційно визнані вільними від цієї хвороби повністю або в певних зонах і компартментах.

Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус WOAH як країни вільної від вакцинації. У зв’язку з чим вакцинація тварин не проводиться.

З метою своєчасного реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з даним захворюванням тварин та вжиття заходів, направлених на мінімізацію ризиків поширення ящуру в Україні, слід суворо дотримуватись положень Закону України «Про ветеринарну медицину № 2498-ХІІ від 25.06.1992, Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 №553, Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, яка затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2017 № 431 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 вересня 2017 р. за № 1087/30955.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь