Ротація – як підтримати рідну людину, коли вона повернулася додому

Дата: 24.10.2023 09:59

У військових, які приїхали додому, іноді просто не вистачає сил, і вони потребують підтримки.

Фото без опису

«Якщо це коротка ротація – всього 3-5 днів чи тиждень, а потім військовий повертається на фронт – то про специфічну допомогу не йдеться. Люди на війні дуже виснажуються не тільки психологічно, а й фізично, їм потрібно дуже якісно відпочити. Виконати підтримуючу роль і стати ключовим моментом відновлення можуть саме базові речі», – зазнають спеціалісти ГО Безбар'єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA.

Отже, чим можуть допомогти близькі?

Забезпечити якісне домашнє харчування.

Організувати родинний затишок. Не треба запрошувати багато гостей чи залучати рідну людину до побутових справ.

Подбати про те, щоб не було багато звукових навантажень і яскравого світла.

Дати можливість добре висипатися у темній та прохолодній кімнаті. А якщо людині складно заснути – робити разом дихальні вправи та гуляти перед сном.

Чітко інформувати про найближчі спільні плани. Все детально проговорювати, але не забувати питати згоди.

Такі специфічні прояви як посилена роздратованість, тривожність, агресивна поведінка потребують обережної розмови.

Фахівці радять: не запитувати дуже багато, а просто дати знати: я тут, я готовий/-а буду тебе послухати, коли в тебе буде на це бажання.

«Не примушуйте людину говорити. Якщо вона зараз не хоче і не може – не силуйте. Це не тому, що рідний вас зневажає. Це може бути стан, у якому хочеться тиші, або бажання уникати тяжких спогадів. Та й взагалі до людей, які повертаються з фронту, попри всі їхні особливості характеру і здоров'я має бути беззаперечна повага у суспільстві. Ці бійці зробили все для того, щоб ми могли жити. Я часто чую, що люди хочуть подякувати чи якось виразити свої почуття до людини, яку вони побачили на вулиці, але якось ніяковіють, опускають очі. А от наберіться сили та просто скажіть: «Дякую за службу!».

Всеукраїнська програма ментального здоров’я впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська.

Більше про підтримку себе та людей поруч – на https://bf.in.ua/turbota

#тияк