21 червня — День пекторалі

Дата: 21.06.2023 18:40

Фото без описуЦей символічний день присвячений річниці знаходження Золотої пекторалі, найбільшої археологічної знахідки в історії України, — розповідає Національний музей історії України 👇

Пектораль було знайдено о 14 годині 30 хвилин 52 роки тому, в 1971 році, під час дослідження скіфського кургану Товста Могила поблизу міста Покров Дніпропетровської області. Знахідку зробила експедиція Інституту археології Академії наук України, яку очолював Борис Мозолевський, український археолог та поет-шістдесятник, друг Василя Стуса.

Золота пектораль — це нагрудна прикраса, ознака влади скіфського володаря, виготовлена в 370–350-х роках до н.е. видатними грецькими майстрами. Вона вражає досконалістю форм й гармонійністю композиції, виваженістю й чіткістю ритму та пропорцій. Це найвищий рівень греко-скіфського ювелірного мистецтва. Коштовні вироби цього стилю створювалися грецькими ювелірами з урахуваннями побажань й смаків їхніх замовників — скіфських правителів та жерців

.Фото без опису

За її образами криються тисячолітні глибини пізнання світу давніми мешканцями нашої Батьківщини. Пектораль втілює міфологічний світогляд скіфів. В ній закладено ідею про світовий баланс життя та смерті, про важливе значення жертовної смерті заради майбутнього, про велике благословення – життя, дароване людям богами. У образах чоловіків та юнаків, імовірно, закодовано легенду про божественну природу влади, про велику відповідальність володаря за добробут суспільства.

Джерело:  Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики