5 квітня 1710 ухвалено Конституцію Пилипа Орлика — першу конституцію у Світі.

Дата: 05.04.2023 09:39

Фото без опису «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» — договір укладений у місті Бендери між гетьманом Пилипом Орликомкозацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, відомий також під сучасними назвами «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська конституція» - символ козацької державності та демократії.

Це був один з перших у Європі правових актів, у якому гетьман Пилип Орлик представив модель вільної, незалежної держави.  Конституція вперше обмежила привілеї гетьмана та старшини і запропонувала розподіл на гілки влади :

• Законодавчу – Генеральна Рада – генеральна та полкова старшина , представники козацьких полків та Запорізької Січі;
  • Виконавчу – гетьман та Рада генеральної старшини;
  • Судова- незалежний Суд.

У Конституції Пилипа Орлика, було прописано поняття «вільного народу», основи демократії та правосуддя, антикорупційних та соціальних засад.

Документ містив антикорупційну спрямованість – забороняв підкуп, таємну кореспонденцію, затверджував прямі доповіді гетьману – без посередництва  наближених до нього слуг. Гетьман та полковники були повністю відсторонені від  розпорядження військовим скарбом.

Конституція захищала права і власності запорожців, встановлювала кордони України  в межах Зборівського договору 1649 року. Гетьман мав захищати цілісність території, а король Швеції виступав протектором України.

Документ передбачав політичну незалежність від Московії.

Донині Конституція  Пилипа Орлика залишається великою історичною пам'яткою та гордістю українства.

Повний текст “Конституції” опубліковано на сайті Верховної Ради України.

uinp.gov.ua