Чернівецька районна державна адміністрація
Чернівецька область
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Головне управління ДПС у Чернівецькій області інформує:

Дата: 27.05.2022 15:30
Кількість переглядів: 71

 

Онлайн спілкування: ТОП-5 запитань про адміністрування ПДВ під час воєнного стану

27 травня 2022 року, в рамках проведення тижня онлайн спілкування платники вели діалог з податківцями про новації адміністрування ПДВ та прибутку під час воєнного стану. Про це інформують у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області. 

Головним меседжем було обговорення новацій, які внесені Законом України від 12.05.2022 року № 2260 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", які набрали чинності з 27 травня 2022 року, окрім змін в частині камеральних перевірок декларацій та уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву повернення суми бюджетного відшкодування, які набирають чинності з 2 червня 2022 року. 

ТОП - 5 запитань від платників:

Платник не мав змоги правильно обраховувати податкові зобов’язання в декларації за лютий – березень 2022 року. Чи застосовуються фінансові санкції?

Законом 2260 відновлено обов’язок платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки, в частині дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, подання податкової звітності, сплати податків.

Тобто платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цього закону(27.05.22року) за таких умов: реєстрація ПН чи РК до 15.07.2022 року; подання податкової звітності до 20.07.2022 року; сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022 року.

Необхідно враховувати, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Перелік документів, які підтверджуватимуть неможливість виконання податкових обов'язків, встановлюватиметься Мінфіном.

Платники податків, у яких відновилась можливість виконувати свої податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за умови реєстрації ПН чи РК, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Чи можна подати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за січень 2022 року?

Законом 2260 визначено, що платники ПДВ, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Який встановлено термін приведення у відповідність показників декларацій з податку на додану вартість за лютий – березень 2022 року?

Законом 2260 встановлено, що тимчасово за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів чи послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано ПН чи РК, платники податку включають до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі наявних у платника первинних документів.

Тобто, платники ПДВ зобов’язані забезпечити до 15 липня 2022 року реєстрацію ПН чи РК, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цього закону, та уточнити, тобто привести у відповідність податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних ПН чи РК, зареєстрованих в ЄРПН.

Чи необхідно реєструвати податкові накладні з податку на додану вартість в ЕРПН за березень 2022 року, якщо платник ПДВ перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2 відсотки?

Закон 2260 передбачає, що платники єдиного податку за ставкою 2 відсотки звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 року до дня переходу таких платників на єдиний податок за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ними таких податкових обов’язків щодо реєстрації ПН чи РК, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

Чи може платник ПДВ подавати декларацію за травень 2022 року у паперовому вигляді?

Законом № 2260 вилучено право платників подавати на період воєнного, надзвичайного стану податкові декларації та інші документи в паперовій формі.

 

При продажу підприємцем «єдинником» на території села пива має застосовуватись РРО/ПРРО

Інформують у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області. Відповідно до п. п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку.

Пунктом 215.1 ст. 215 ПКУ визначено, що до підакцизних товарів належать спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу «живого» бродіння). Також відповідно до п. п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 ПКУ щодо пива, вина (в т.ч. столового), сидру та пері без додавання спирту встановлюються ставки акцизного податку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Постанова №1336) затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік).

Пунктом 1 Переліку визначено, що фізичні особи-підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних РРО (далі – ПРРО) з використанням розрахункових книжок (далі – РК) та книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів).

Враховуючи викладене, якщо ФОП – платники ЄП другої-четвертої груп здійснюють реалізацію на території села, селища пива, сидру, столових вин та пері без додавання спирту, то у відповідності до п. 1 Переліку такі суб’єкти господарювання втрачають пільгу щодо можливості проводити розрахункові операцій з використанням РК та КОРО, оскільки здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, а тому мають застосовувати РРО та/або ПРРО на загальних підставах.

 

За рахунок сплати рентних платежів буковинськими платниками зведений бюджет поповнився на понад 37,5 млн гривень

З початку 2022 року за користування надрами для видобування корисних копалин, нафти, газу та використання лісу, води, надр, радіочастотних ресурсів платники податків Чернівецької області сплатили до бюджетів всіх рівнів понад 37,5 млн грн рентних платежів. Про це інформують у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області.

Найбільша сума рентних платежів надійшла до держбюджету від платників за користування надрами – 17,2 млн грн,  місцевий бюджет отримав – 1,2 млн грн.

Лісогосподарські підприємства області та лісокористувачі перерахували до місцевого бюджету впродовж січня – квітня поточного року 9,6 млн грн рентної плати, а до державного – 5,4 млн грн.

Також поповнилися бюджети й за рахунок сплати ренти за спеціальне використання води. На потреби територіальних громад області та на загальні державні  платниками сплачено по 1,4 млн грн.

Окрім того, до держбюджету надійшла сплата за користування радіочастотним ресурсом України – 106,4 тис грн. Натомість місцеві бюджети отримали ренту за видобування корисних копалин місцевого значення – 992 тис грн.

 

Порядок застосовування РРО/ПРРО платником ЄП, якщо господарська одиниця розташована в місті, інша – на території села

Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз'яснюють, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО та програмний РРО (ПРРО) відповідно) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послу» із змінами та доповненнями (далі – Закон №265). Дія Закону №265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Постанова №1336) затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік).

Пунктом 1 Переліку визначено, що фізичні особи - підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або програмних РРО з використанням розрахункових книжок (далі – РК) та книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів).

Отже, якщо у платника єдиного податку другої-четвертої груп є господарський об’єкт у місті, то у такому об’єкті РРО та/або ПРРО застосовується на загальних підставах відповідно до вимог Закону №265, а у господарському об’єкті на території села, селища відповідно до пільги передбаченої пунктом 1 Переліку, за умови дотримання граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), можна проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь